fallback

Фирми да получават европари за разходи по листване на БФБ, предлага Делян Добрев

Това може да стане със 7 млн. евро от бюджета на програма "Иновации и конкурентоспособност", изчисли депутатът

11:59 | 18.05.16 г. 8

Да бъде въведена грантова схема по програма "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК) за инвестиционни посредници. Това предлага Делян Добрев, депутат от ГЕРБ и председател на Комисията по енергетика в парламента, в интервю за вестник „Стандарт“.

Българската икономика от години страда, че у нас няма развит капиталов пазар. Всяка една нормална икономика в развитите страни по света се крепи  на два стълба: капиталовият пазар и банковото финансиране. Конкретно за България можем да кажем, че капиталов пазар почти не съществува заради слабите обороти, ниската ликвидност и малкия брой компании на Българската фондова борса (БФБ), обяснява депутатът.

Според него една специална мярка по оперативната програма може да има за цел инвестиционните посредници да повишат информираността на българските средни предприятия за възможностите на капиталовия пазар за привличане на инвестиции.

От друга страна ОПИК може да покрие 100% от разходите, съпровождащи листване на БФБ, които са между 30 и 50 хил. лв., смята той.

Може би най-важното е ОПИК да финансира представянето на тези компании в чужбина (т.нар. роуд-шоута) пред институционални инвеститори - пенсионни фондове, управляващи дружества, инвестиционни банки, настоява депутатът.

„В резултат от една грантова схема програмата ще одобри например десетина инвестиционни посредници (ИП). У нас работят около 30 лицензирани ИП, като много от тях вероятно ще участват с проекти. Въз основа на конкретни, публично оповестени критерии най-добрите проекти на десетина ИП ще бъдат одобрени и ще получат финансиране от ОПИК“, обяснява предложението си той.

Одобрените посредници ще имат за задача да намерят подходящи предприятия в България, да повишат тяхната информираност, да им подготвят документите за листване на БФБ, да направят за тях представяне в чужбина, за да пласират успешно предлаганите акции.

„Така, ако имаме десетина ИП и всеки от тях говори със стотина предприятия, от които да оцени десетина с достатъчно добър потенциал за растеж, това ще означава десетки, ако не и стотина нови емисии на БФБ. Емисии, които ще бъдат представени също и в чужбина. Участието на международни институционални инвеститори в първичните публични предлагания представлява привличане на преки чуждестранни инвестиции в България“, казва той.

„Всяка инвестиционна банка или пенсионен фонд в чужбина разпределя своя риск и за всяка страна, включително и за България, има определени средства, които да инвестира тук. За съжаление, тези средства не се инвестират просто защото няма какво да купят тук. Една инвестиционна банка може да е определила 50 или 500 млн. евро за инвестиции в България, но от тях да не е вложила и 1 евро, защото капиталовият пазар у нас не съществува във вида, в който те си го представят и какъвто е в чужбина“, допълва народният представител.

Той коментира, че след пласирането на десетки нови емисии на БФБ, освен привличането на външни инвестиции, ще се увеличи и ликвидността на борсата. На нея вече ще има нови, интересни, динамично развиващи се компании, които ще се търгуват непрекъснато и капиталовият пазар ще заприлича повече на пазарите по света.

Най-важното според него е, че българските предприятия чрез увеличението на капитала си ще получат свеж финансов ресурс, за да растат по-бързо, а този висок ръст на достатъчно на брой компании ще доведе и до по-висок икономически растеж в България. Не на последно място един работещ капиталов пазар ще създаде конкуренция на банките у нас, защото ще има още един източник, от който компаниите ще могат да финансират своето развитие.

Сега обаче никой не е включил възможност за стимулиране на капиталовия пазар у нас с пари от оперативната програма. Следователно, за да се стартира тази схема, трябва да се мине през промяна в програмата.

„Това няма да е проблем, тъй като реализацията на тази идея ще ангажира много малък процент от ОПИК. Ако ресурсът й е около 1,4 млрд. евро, то за стимулирането на капиталовия пазар ще са необходими не повече от 7 млн. евро, което на практика е 0,5% от бюджета на програмата“, изчисли Добрев.

Вече работим по тази идея, казва още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:55 | 14.09.22 г.
fallback